Skąd się wzięło boże narodzenie?

szczodre godyTo oczywiste, że dzień 25 grudnia nie jest dniem historycznym narodzin „Chrystusa”. Wiąże się to z obchodami Pogańskiego święta „Narodzin Słońca”, które przypadało właśnie na ów dzień, jako dzień przesilenia zimowego. Tego nie zaprtzecza nawet Kościół Rzymski  który dalej przyznaje, że chcąc odwrócić uwagę od  „pogańskich” praktyk podbitych przez siebie ludów, wprowadził w oparciu o teksty (Lk 1,78, Ef 5,8-14) nowe znaczenie święta. Wpłynęły na to przynajmniej dwa motywy. Pierwszym z nich był sam fakt narodzenia. Kiedy ustalono już datę świętowania Wielkanocy (również w Pogańskie święto Wiosny), zaczęto zastanawiać się nad narodzeniem Jeszua. Z uwagi na niezbyt wygodne dla kościoła Rzymskiego zapisy i relacje starego testamentu oraz problemy ze schrystianizowaniem biedniejszej sfery mieszkańców Rzymu, połączono tajemnicę narodzion Chrystusa z Pogańskim dniem „Narodzin Słońca”.
Przez zamianę tę, chodziło  jednoznacznie o wykorzystanie przywiązania ludu do jego starych obyczajów i wierzeń a jednocześnie wmówić, że ten nowy Bóg z trzema objawami niczym się nie różni od Boga w którego do tej pory wierzono. Mało tego, zdaniem chrześcijan jest to ten sam Bóg, święci to Bogowie podrzędni a rytuały ofiary w świątyni niewiele się różnią od tej ze świętego gaju.
Tak więc nowonawracany Lud miał zrozumieć lub miano mu wpoić, że to On, Bóg chrześcijan po długiej nocy, która symbolizuje upadek i grzech, przynosi światło – zbawienie, które swoim blaskiem opromienia wszystkie zakamarki serca (nawet te najdalsze), a ciepłem swoich promieni, wszystko co obumarło, przywraca z powrotem do życia.
Innym motywem powstania świąt były spory chrystologiczne. Nowo powstałe teorie, zwłaszcza te za czasów Ariusza, ujmowały coś z tajemnicy „zbawiciela”. Przede wszystkim nie uznawały one w Joschue jego dwóch natur, boskiej i ludzkiej. W ten oto sposób, albo tajemnica wcielenia albo tajemnica odkupienia, bądź obie naraz zostały zagrożone. Trzeba było wyeksponować tę prawdę, że „Chrystus” jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem jednocześnie. Na Soborze w Efezie 431 r. wbrew faktycznej nauce chrześcijańskiej nie pasującej do nowej myśli expansji chrześcijaństwa, ogłoszono Maryję (Miriam) uroczyście „bożą rodzicielką”. Problem polegał na tym, że Rzymianie nawet po ogłoszeniu chrześcijaństwa jako religi pańswowej dalej czcili matkę Izydę. Zastąpić starą Boginkę Maryją nie można było ot tak, w końcu sam Jezus nazywał matkę swoją grzesznicą. Najlepszym rozwiązanim było wyniesienie jej samej na wyżyny boskości adoptuąc do tego nie tylko rytuał i obrzęd ale i pochody poświęcone Izydzie i trzymanemu na rekach dzieciątku jak też jej symboliczne znaczenie. Paradoksem jest, że chrześcijanie w swojej bezradności przejęli nawet wizerunki i formy artystyczne Izydy i dzieciątka, malowidła przedstawiające Miriam z dzieckiem na ręku są 1:1 kopią starych Rzymskich wizerunków i rzeźb starej Boginki.  Tak więc Izyda stała sie Maryja a dzieciątko Jezusem (Jeszuą), ku jej czci powstała Bazylika Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Jedyne co chrześcijanie mogą sobie przypisać w kulcie Miriam to powoli  wytwarzający się zwyczaj sprawowania mszy św. o północy.
W kościele „Bożej Rodzicielki” odtwarzano betlejemską grotę, co nie było jakimś novuum gdyż Poganie stawiali swoim Bogom na rozstajach od wieków symboliczne „kaplice” (zapowiedź późniejszych szopek) . Pomimo tego, że święto bożego narodzenia to kompletny szwindel do którego się kościół chrześcijański nieśmialło przyznaje,to wierni tego kościoła święcie są przekonani, że faktycznie świętują narodzenie chrystusa a stajenka i sianko to rzeczywistosść w jakiej dziaciątko się narodziło !

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Rodzimowierstwo. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „Skąd się wzięło boże narodzenie?

 1. I need to to thank you for this good read!! I definitely enjoyed every little bit
  of it. I’ve got you book-marked to check out new things you post…

 2. Franz pisze:

  Pierwszy raz czytam panski blog i jestem pelen uznania, prosze kontynuowac dzielo aby Polacy powoli budzili sie podobnie jak i ja z tego chorego snu przesiaknietego judaizmem, pozdrawiam

 3. Jaksar pisze:

  postaram sie od czasu do czasu co wkleic 😉

 4. yasmira pisze:

  Blog bardzo ciekawy i wnosi wiele ciekawych zagadnień o których większość ludzi nie ma pojęcia,bądź też nie zgłębia tajników naszego jakoby pochodzenia i wiary.Prowadź go dalej.Ja osobiście uważam że Twoja pasja może przynieść wiele dobrego ludziom mnie podobnych.Pozdrawiam i życzę powodzenia w dążeniu do prawdy.

 5. opolczykpl pisze:

  Myślę, że byłoby dobrze, abyś blog kontynuował. Masz ogromną wiedzę w tej tematyce. Im więcej takich blogów będzie w sieci, tym lepiej dla naszej sprawy.
  Sława!

 6. Jaksar pisze:

  I tak musiałem tekst nieco poprawić gdyż było kilka błędów 😉 Zresztą, narazie to tylko próby czy będę ten blog kontynuował czy nie, to tego jeszcze nie wiem 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s