Dziady 2012

ania-z-miodowym-kolaczemDzisiaj, tradycyjnie w domu, Ania upiekła kołacza miodowego i przy małej biesiadzie spedziliśmy rodzinnie święto Dziadów. Mamy nadzieję, że wysłuchali naszej prośby z obrzędu przed ropzpoczęciem biesiady i wesprą nas w naszym dalszym życiu !

Poniżej opis obchodu tego święta:Dziady
Ojciec:
W ten wilgotny, ponury dzień jesienny, gdy Natura zamiera a Człowiek skłania się ku zadumie, całą Zadrugą naszą by oddać cześć Ojcom i Dziadom naszym zebrali my się tutaj rozpalając ogień. Tego wieczoru dziadować będziemy, by przodki wiedziały, że pamięć o nich żywa jest u nas, a i by światu pominać o dziełach tych co przeminęli. Czcimy pamięć Ojców, co odeszli poza stos pośmiertny, bo to pamięć nasza i ich dzieła utrzymują ich żywych na wieczność. Żywych w krwi i genach naszych, żywych w pamięci, żywych w sercach i umysłach naszych, żywych w dziełach ich życia.
Matka: Utwórzcie krąg wokół tego ognia, silną Zadrugę, nasz Ród, by nikt żywy czy martwy nie miał doń z zewnątrz dostępu, ni żadna siła nie rozerwała go.Najstarszy Rodu lub Ojciec okrąża zebranych czyniąc wokół nich krąg solny, po czym wchodzi między członków Zadrugi twarzą ku zachodowi się odwraając, pozostali biorą się za ręce.Ojciec: Welesie, Boże władający Nawią Pilnujący jej Bram, pozwólże Welom, Nawiom odwiedzić świat żywych, by ogrzać się mogli przy naszych ogniskach, by razem z nami mogli się obmyń i posilić.Wlewa miód pitny z rogu lub innego rytualnego naczynia w ognisko. Ojciec unosi ręce ku niebu w kierunku zachodnim…

Matka: Ojce! Któreście legli w bojach broniąc honoru i posiadania Sławii, prosimy Was na ucztę!
Ojce! któreście saniami zaprzęgniętymi w woły wywiezieni w obce strony, prosimy Was na ucztę!
Ojce! któreście spoczęli na rozstajnych drogach dla Waszego ukojenia, prosimy Was na ucztę!
Ojce! Któreście ku zachodowi, za wielką rzekę na krańcu świata, przez most wieczny, ku Nawii odeszli, prosimy Was na ucztę!

Wszyscy odwracają się na powrót do ognia.
Ojciec: Palimy grumadki, by wskazać Wam drogę ku światu i stopy Wam ogrzać.

Zapalane są znicze.

urhimmelOjciec: Dla Was te świetlne łuny, byście mogli most między Nawią a Jawią przejść i między nami stanąć.

Ojciec rozwiera swoje ręce i powitalnym geście

Ojciec: Sypiemy popiół, byście ostawili ślady stóp Waszych których śladem drogę ku Bogom odnajdziecie.

Rozsypywany jest wkoło popiół drzewny.

Ojciec: Nawie, Wele, Ojce, Dziady! Pamięć o Was żywa, mosty i proświety i żertwę poczyniliśmy, nie krzywdźcie więc nas, a opieką otoczcie, pomóżcie w życiu, gospodarstwie, w boju na lądzie i morzu!
A Wy, żywi! Pomnijcie, że armia umarłych stoi za nami i patrzy w oczy nieprzyjaciołom naszym, ale patrzy też na nas, czyśmy godnie ich zastąpili w uczynku naszym dla Sławii ocalenia.

Ojciec: Łaźnie Wam czynimy dla obmycia i ręczniki czyste kładziemy!

Do misy nalewa wody, a obok kładzie podany mu przez matkę czysty rytualny ręcznik lniany bogato haftowany. Ręcznik ten nie może być w ciągu roku przez domowników używany, jest wyłacznie do obrzędów religijnych przeznaczony oraz inny lniany ręcznik przeznaczony dla żywych.

Ojciec, Szaman lub Szamanka: Dziady, przemówcie! My rzucim losy, by uwidzieć czy pomyślność przyniesie nam Wasza opieka, czy karać a mścić się będziecie.

najmlodsze-pokolenieOjciec, Szaman lub Szamanka smaruje ręce popiołem i kreśli na policzkach członków Zadrugi znaki solarne, lub na czole zostawia odcisk popielny.
Po czym odsuwa wycinek darni i rzuca do ognia losy (drewienka pomalowane z jednej strony na czarno, z drugiej na biało) mamrocząc zaklęcia

Ojciec, Szaman lub Szamanka: Bogowie,dajcie nam wiedzę, dajcie nam mądrość, dajcie nam siłę dajcie wolność, pozwólcie ujrzeć mi przyszłość.

Po czym o ile to możliwe Ogłasza się wynik wróżby

Matka: Ojce nasze, stawiamy wam jadło i napitek, abyście wspólnie z nami do uczty zasiedli.

Ojciec: Weźcie wszyscy żywi udział w wieczerzy ze zmarłymi! Pomnijcie dzieła waszych przodków i przywołajcie ich imiona w myśli swojej.

Każdy członek obrzędu w milczeniu wspomina zmarłych członków Rodziny, zadrugi oraz wszystkich tych którzy odeszli do Nawii.
Na rozłożonym czystym, białym obrusie, rozkłada się naczynia i kładzie “osobne” łyżki, widelec i nóż. U nas używa się wykutych z metalu.

.Bild

Ojciec: Krąg Zadrugi przetrwał, uwalniając nasze dłonie rozepnie się, lecz niech nigdy nie rozpadnie. Niech trwa po wsze czasy.

Członkowie Zadrugi puszczają ręce i powtarzajaą: NIECH TRWA PO WSZE CZASY po czym otwierają krąg.
Matka: A teraz, zapraszamy do stołu Was wszystkich, żywych i tych co od nas odeszli !

Ojciec obmywa swoje dłonie w naczniu z wodą i po kolei uczestnicy obmywają ręce po czym biorą naczynia , ręczniki , misę z wodą i udają się na miejsce biesiady. W warunkach domowych do Pokoju biesiadnego gdzie stawia się nacznia na stole zastawinym jadłem i napojami a misę z wodą i czystymi ręcznikami nieopodal na ławie. Czlonkowie uczty zajmują swoje miejsca, Gospodyni wnosi upieczony własnoręcznie Miodownik ozdobiony symbolami Wiary a kiedy zajmuje swoje miejsce mówi:

Zacznijmy ucztę ku czci Przodków. Czym chata bogata tym rada, Sława!

Przebiegu biesiady nie będę opisywał gdyż niewiele się różni od tych które w waszych domach się odbywają…u nas w każdym razie trwa dość dcługo gdyż nie tylko wspomina się Przodków ale też czyta legendy Słowiańskie a nawet dyskutuje o dawnym życiu. Staramy się poruszać tematy które naszym zdaniem miłe są uszom Dziadów. Biesiada kończy się, wówczas:

Ojciec: Wam przodki dzięki składamy za wizytę i posiłkowanie z nami, lecz odejdźcie już do Nawii i nie zazdrośćcie nam życia, bo i nam ono przeminie, lecz wszyscy żyć będziemy na wieki w Naturze, potomkach i dziełach naszych.

Wszyscy odpowiadają: Sława Bogom, Sława Przodkom !!!

Dopiero teraz można wstać od stołu (nie dotyczy to małych dzieci) każdy podchodzi do misy i symbolicznie obmywa ręce wycierajac je w czysty ręcznik.

pnie3W nieco innej wersji obchodzimy Dziady poza domem, np na miejscu dawnego pochówku naszych Przodków (przykład Slęża) w większym gronie znajomych i Przyjaciół. Stawia się Pawilon i dlugi stół oraz ławy, obrzęd odbywa się przy większym ognisku i dodatkowym obrzędem jest symboliczne siłowanie się wg. opisanego na stronach RW obrzędu. Ale o tym opiszę kiedy indziej…czyli jak będę zdawał relacją z obrzędu w takim miejscu. Na cmentarzach komunalnych oraz innych (oficjalnych) obrzędów tego rodzaju nie wolno przeprowadzać dlatego proponujemy odwiedzanie 01.11 groby rodzinne na takich cmentarzach unikając jakiegokolwiek udziału podczas obrzędów katolickich (procesje i jakies tam jahvistyczne zawodzenia), natomiast Rodzimowierczy obrzęd przeprowadzić w dniu 02.11 w miejscach dawnego Kultu i pochówków !

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Obrzędy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dziady 2012

  1. Alessandra pisze:

    I loved your page! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s