Mit o Stworzeniu świata – I

Swarog1Na początku nie było nic oprócz śpiącego Boga Wszechbytu którego imię tajemnym pozostać powinno. Pan przykryty płaszczem “Nicą” otulony snem wiecznym w końcu się przebudził po to by coś powstało.

Kiedy więc Bóg się przebudził, ściągnął z siebie Nicę i ścisnąwszy w dłoniach uwolnił ją w wielkim świetle i huku jakiego nikt sobie wyobrazić nie potrafi.

Z rozerwanej na strzępy Nicy powstał wielki bałagan i nieład w Prawii-Wyraju, widząc to Swaróg bo pod tym imieniem Lud go zna i czci, zaczął porządek czynić, zbierał części Nicy i lepił z nich kule a że było tego tyle, że nie mógł na raz wszystkiego zebrać, w dodatku niezmierna ciemność była, przeto od czasu do czasu tchnął Swarog światło i ogień w niektóre z nich i umieścił na Niebie.

Kiedy już ulepił ziemię, pochyliwszy się nad nią ujrzał cień swój. Samotność mu doskwierała, przeto oddzielił cień od swego ciała i stworzył synów: Swarożyca  i Nyję,  zwanego też Welesem. Przejąwszy synowie Swaroga we władanie  ziemię,  zgodnie podzielili ją między sobą, i tak Swarożyć stał się Panem Słońca i światąa a Nyja upodobał sobie głębiny.
Każdy był zajęty sobą i każdemu dokuczała samotność, znudzony bezkresem morza  Swarożyc postanowił więc ze światła upleść łódź i zamieszkać w niej kołysząc się na falach a Nyja zanurkował w głębiny i tam spędzał większość czasu. Jednakże Bogom znudziło się żyć tak dalej, ciemność głębin i bezkres wód nie wystarczyły im i zapragnęli stworzyć stały ląd.

Swarożyc wywołał więc Nyję i namówił, aby ten zanurkował aż na samo dno otchłani i przyniósł mu garść piasku. W czasie zbierania piasku Bóg ciemności miał wypowiedzieć formułę z magicznych słów, która by zawierała ziarno współpracy, miał wyrzec: “Z mocą Swarożyca i moją”. Dwukrotnie nurkował wypowiadając: “z moją mocą i Swarożyca”, ale nie mógł dosięgnąć dna bezkresnego morza a jak mu się udawało to piasek wylatywał mu miedzy palcami. Dopiero przy trzeciej próbie, wypowiedziawszy poprawną formułę, udało mu się dosięgnąć dna otchłani i schwycić garść piasku. Jednakże Nyja chciał stworzyć ziemię tylko dla siebie, więc kilka ziaren piasku ukrył w ustach by podczas snu brata stworzyć swój ląd.

Po wynurzeniu się, wyciągnął rękę ku Swarożycowi, ten wziął z jego dłoni kilka ziaren piasku i rozrzucił po powierzchni wody wypowiadając magiczne słowa. Piasek po zetknięciu z wodą zamieniał się w suchy ląd i rósł. Również ziarenka piasku w ustach Nyji zaczęły rosnąć, tak, że zmuszony był do wyplucia ich a tam gdzie splunął zaczęły piętrzyć się wzgórza. Kolebka świata stworzona przez bogów była niewielka. Na tej niedużej wysepce dwaj bogowie ledwie się mieścili. Samolubny Nyja postanowił więc sam zapanować nad światem, wrzucić Swarożyca do morza i utopić w otchłani. Kiedy tylko świetlny Bóg zapadł w sen, brat jego chciał podnieść go i jak planował rzucić w otchłań ale Swarożyc był zbyt ciężki i Nyja nie zdołał go unieść.
Wtedy zastanowiwszy się nad tym co począć dalej? postanowił zepchnąć Swarożyca w głębię, lecz w którym by kierunku nie próbował tego, zamiast się zbliżyć ku brzegowi i otchłani, ląd się rozsuwał tworząc coraz to większą wyspę a tam gdzie Weles zapierał się stopami, powstawały szczyty wysokich skalnych gór.

I tak to świat osiągał coraz to większe rozmiary rozrastając się nawet wtedy, kiedy Nyja nie próbował zepchnąć Brata w otchłań gdyż to co zaczynają Bogowie nigdy się nie kończy.

Kiedy Swarożyc obudził się, spostrzegł, że coś się zmieniło, Nyja z radością przekazał mu wiadomość o tym, że świat jest duży i stale się powiększa.
Na początku obaj byli zadowoleni, ale mądry Bóg światła po pewnym czasie zaczął się niepokoić, że jat tak dalej będzie to niebo stanie się zbyt małe i nie będzie zdolne dłużej przykrywać lądu. Mimo że podzielił się z Nyją swoim niepokojem, ten nie chciał go słuchać i niczym się nie przejął. Swarożyc zaczął więc podejrzewać, że Brat coś przed nim ukrywa i stworzył pszczołę, którą wysłał na przeszpiegi.

SwarozycPszczoła siadła cicho na ramieniu Boga ciemności i śledziła jego poczynania. A ten z morskich fal stworzył kozła i zaczął z nim rozmawiać. Śmiał się z “głupiego” Brata, który nie potrafi powstrzymać rozrastania się lądu. Opowiedział kozłowi, że to leży w mocy tylko Swarożyca i wystarczy stworzyć kij by nim wyznaczyć wszystkie strony świata, a wtedy ten przestanie się rozrastać.

Kiedy pszczoła wróciła i opowiedziała bratu Nyji, co usłyszała, ten skręcił z fal i ze światła kij, wyznaczył nim wszystkie strony świata i rzekł: “Wystarczy Ziemi”. Świat przestał się rozrastać i stał się zalążkiem tego co dzisiaj widzimy.
Bogowie popatrzyli na siebie a w nich wzrosła zawiść i złość i wnet zaczęli się kłócić o panowanie nad stworzonym światem.

Tego Swaróg nie mógł już ścierpieć. Zawołał Swarożyca i Nyję do siebie i podzielił pomiędzy nich świat. Swarożyc miał panować nad lądem i tym co na nim żyje, a Nyja miał rządzić światem podziemi i zmarłych istot, ma być stróżem bogactwa, czarów i wodnych głębin, a żeby im się nie nudziło zbytnio, dał każdemu partnerkę i tak Żywia została partnarką Swarożyca a Nyji dał Ojciec Bogów Marzannę.

W ten sposób krainy bogów zostały rozdzielone  Nyja zabrał się zaraz do zagospodaowania wielkiego zielonego pastwiska zwanego Wyrajem lub Nawią, krainę gdzie Bóg mógł wypasać na łąkach dusze zmarłych dobrych stworzeń a złych zmieniać w demony i strzygi.
Swarożyc zaś stał się Bogiem ognia, słońca i ziemi gdzie wraz ze swoją partnerką stworzył wszystko co żyje oddając to pod opiekę swojej córce Mokoszy.

Wielu jeszcze Bógów i ich pomocników zrodzili Swarożyc i Nyja po to by na ziemi zapanował ład i porządek. Widząc to, Swaróg  zadowolony ale i zmęczony porządkowaniem Prawii, położył się i przykrywszy nowym gwieździstym niebem i zasnął!
urhimmel

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Mity i legendy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Mit o Stworzeniu świata – I

 1. ciern pisze:

  czyli na początku były 2 rzeczy, jakiś Bóg Wszechbytu i jego płaszcz. Czemu tylko te dwie rzeczy? Z jakiego powodu się „nagle” przebudził? Coś go wybudziło? Co? Dlaczego?
  Czemu pierwszy bóg to Swaróg? Są jakieś poświadczone wskazówki by tak określać pierwszego boga?
  Kto stworzył Boga Wszechbytu?

  • Jaksar pisze:

   widzisz, a z jakiego powodu doszło do pra explozji i powstania wszechświata ? Musisz zrozumieć kim są Bogowie by zrozumieć wtopioną w treść legendy tajemnicę powstania bytu… Nadrzędna siła Natury ta która dała początek wszystkiemu czyli pierwszy pierwiastek energi jak go określają Fizycy jest przebudzeniem się Boga najwyższego..czyli nie człowieka czy jemu podobnego tworu a energi która uwalnia substancje w wyniku których powstał czas, materia i energia-….czyli wszystko to co jest potrzebne do powstania wszechświata.
   Nie wiemy jeszcze, czy wszechświat istniał zawsze, czy przed pra wybuchem istniał inny który zakończył swój byt dając początek współczesnemu…jeżeli tak jest, świadczy to tym bardziej o tym, że cały byt jest cyklem naturalnym opartym na śmierci z której odradza się nowe życie a po samounicestwieniu się współczesnego wszechświata zrodzi nowy. Najwięksi pesymiści nie przeczą, że coś istnieje co tworzy reguły i zasady dla współżycia, że w jednym miejscu rośnie taka w innym inna roślina, że na jednej planecie może być życie na innej nie…że wszystko jest ze sobą związane silnym łańcuchem który człowiek prubuje zmienić a w rzeczwistości dąży do samounicestwienia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s