Muzyka

Świat składa się z dźwięków, to zaraz po doznaniach wizualnych, najbardziej docierający do nas bodziec. Muzyka składa się z przeróżnych dźwięków, tonów i dlatego tak bardzo wpływa na nasze emocje.
Istnieją różne rodzaje muzyki. Jedni wolą mocne, intensywne, głośne akordy. A inni cichy, spokojny, nastrojowy głos słowika. Nie jest ona tylko domeną ludzi. Również i przyroda posługuje się dźwiękami, które mogą układać się w melodię. Od początku istnienia ludzkości rytm był codziennym towarzyszem naszego gatunku. Szamani uderzając z różną częstotliwością w bęben potrafili wejść w trans i połączyć się ze światem spirytualnym. Głosy bębnów i piszczałek towarzyszyły wojom podczas bitew i marszów.
Niemniej jednak, bardzo niewielka grupa osób czy to cierpiących na zaburzenia organizmu czy niesłyszące pozostaje całkowicie poza sferą świata dźwięków a wyjątkiem jest grupa ludzi obojętnych i nie czułych na jakąkolwiek muzykę.
Mimo tego, bez dźwięków,  świata nie można sobie dzisiaj wyobrazić! To, jaki rodzaj dźwięków wybieramy, zależy od naszego nastroju, a także od wieku lub przynależności do danej grupy społecznej.  Człowiek zazwyczaj przez całe swoje życie ewoluuje, zmieniają się jego gusty, poznaje nowe nuty, które wypierają dawne.
Muzyka, śpiew mogą zjednywać ludzi, wiadomo o tym od najdawniejszych czasów.  Może być związana z rytualnymi, obrzędami. Stanowi też cześć składową każdej z religii. Nie ma bowiem, chyba kościoła, w którym nie śpiewano by i nie tworzono specyficznych dźwięków, podkreślających wypowiadane słowa. Dla nas, Rodzimowierców muzyka jest drogą ku Bogom naśladujóc poprzez rytm naturę łączymy się z nimi i czcimy ich swemi obrzędami. W tym poście chciałbym załączyć utwory które w ostatnim czasie największe na mnie wywarły wrażenie. Oczywiście, że to co lubię ja nie musi lubić ktoś inny…mimo to mam nadzieję, że i Wam się to spodoba 🙂

—————————————————————————————————
Oj różyczko rumiana….

Przepiękna pieśń z Polskim tłumaczeniem

————————————————————————————————–

taka mała interpretacja, znany Utwor Arkony „Slavia Rus” w opracowanej  przeze mnie  wersji Polskiej do posłuchania.
Kto wie, może ktoś będzie na tyle uzdolniony, że równie fascynująco jak Arkona wykona kiedyć tę pieśń w j.polskim i wyśle mi do opublikowania na naszym blogu 🙂

Sława Sławii

Wielka Matko Ziemio, ma Słowiańska
Oj, rozległe przestworza Twoje,
Przez Twe złociste pola bezkresne,
Dzieci Swaroga przyszły.

Poprzez odwieczne gęstwiny,
Poprzez najdroższe z krain,
Wyszli bracia moi drodzy-
To Swaroga synowie.

Stanice groźne unosząc,
Odrodzim Słowiański Ród
Zachowamy nakaz Prawi –
Przed Bogami przysięgam!

Oj, tak, mateczko,
Nocko Swarogowa,
Ukryj zmierzchłe nakazy ojców
Przed okiem czarnego z krzyżem wroga
W gęstwinie świętych lasów.

Znowu, sercem zamierając,
Szeptem, ledwo słysząc to:
Sław się Mateczko ma droga!
Sław się Słowian duszo ma!

Poprzez odwieczne gęstwiny,
Poprzez najdroższe z krain,
Mówmy, bracia moi drodzy:
Sław się, Słowiańska Ziemio
————————————————————————–

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Muzyka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Muzyka

  1. Tomisław pisze:

    Przyczepiłbym się tłumaczenia piosenki Arkony.Niektóre słowa sa wręcz zamienione. Dażboga zmieniono na Swaroga, to co ruskie zostało zmienione na słowiańskie….I na huk wplotłeś tam krzyż?! W oryginale nie masz „wrogów z krzyżem” tylko „surowych wrogów”! O ile zamiana ruskich rzeczy an słowiańskie mnie tak nie ruszyło- bo Maszy chodziło raczej o kraje słowiańskie w ogóle, jednak zajęła się swoją WŁASNĄ makroojczyzną, o tyle upychanie tu krzyża naruszyło mi nerw… Z pięknej pieśni, która mogłaby być hymnem Słowian zrobiłeś propagandę walki z chrześcijaństwem. Ludzie powinni się wspierać a nie walczyć. Nawet Varg koszulkę z napisem „zabić chrześcijan” skomentował w ten sposób, że nie am co ich zabijać bo to są „uśpieni poganie”….

    • Jaksar pisze:

      No cóż nie jest to dokładne tłumaczenie utworu Arkony a niewielkie opracowanie wersji Słowiańskiej co było z gory zamierzone. Akrony pieśń jest hymnem ku czci Rosyjskiej ziemi a ja po prostu sławię Słowiańsą ziemię w tej wersji….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s